”Jag dansade en sommar, det var en vacker sommar, och aldrig har det dansats i denna nejd som då” För vägens vind Synopsis En dokumentär om mötet mellan Lars-Kristerz och Erik Axel Karlfeldt. Scen 1 Ett smånervöst band i greenroom. På väg upp på scen. Förväntansfull publik tar plats. Scenen lyses upp och konferencier för kvällen, Sulo Karlsson kliver upp i rampljuset. ”Ikväll kommer ni att få höra musik som ni inte riktigt väntat er Jag har tillsammans med Larz-kristerz gjort ett försök att väcka nytt liv i dikter av en av Dalarnas största diktare” ”Så, varsågoda här är Lars-Kristerz och Erik Axel Karlfeldt, tillsammans, som ni aldrig hör dom förut” Bandet upp på scen och första låten spelas. Synopsis Filmen fortsätter med tillbakablickar. Vi får möta bandets och Sulos arbete med musiken. Hur börjar samarbetet? Var kom iden ifrån. Varför vill man göra dansmusik av Karlfeldt? Går det verkligen att dan...
”Jag dansade en sommar,
det var en vacker sommar,
och aldrig har det dansats
i denna nejd som då”
För vägens vind
Synopsis
En dokumentär om mötet mellan
Lars-Kristerz och Erik Axel Karlfeldt.
Scen 1
Ett smånervöst band i greenroom. På väg upp på scen.
Förväntansfull publik tar plats.
Scenen lyses upp och konferencier för kvällen, Sulo Karlsson kliver upp i rampljuset.
”Ikväll kommer ni att få höra musik som ni inte riktigt väntat er
Jag har tillsammans med Larz-kristerz gjort ett försök att väcka nytt liv i dikter av en av Dalarnas största diktare”
”Så, varsågoda här är Lars-Kristerz och Erik Axel Karlfeldt, tillsammans, som ni aldrig hör dom förut”
Bandet upp på scen och första låten spelas.
Synopsis
Filmen fortsätter med tillbakablickar. Vi får möta bandets och Sulos arbete med musiken. Hur börjar samarbetet? Var kom iden ifrån. Varför vill man göra dansmusik av Karlfeldt? Går det verkligen att dansa till?
Parallellt med att musiken växer fram, får vi möta diktaren. Vem var Karlfeldt, var kom han ifrån? Vad har han för betydelse? Vad skrev han om? Är han en högtravande nationalromantiker? Eller…finns det mer? Tillsammans med Bandet och Sulo, lär vi känna människan Karlfeldt.
Genom hans texter får vi möjlighet att spåra in på, och berätta om, hans liv. Exempelvis, heter en av låtarna Hjärtstilla:
”Men vem är hans hösts blomma, vem är Hjärtstilla?
Vem är det som får frågan om hon kan svalka svedan av sensommareldarna som har bränt skaldens själ? Kan det vara någon annan än Gerda? Jag tror inte det”. (citat Carin von Sydow)
Vi berättar också om dans och dansbandskultur i allmänhet och om Lars-Kristerz i synnerhet. Vi får följa med på deras arbete och även deras vardag. Återblickar på deras karriär, och samtal om deras framtid.
Vi möter också publiken. De hängivna fansen, vars intresse är dans. Varför dansar dom? Varför deltar dom i kurser, festivaler och kryssningar. Vad har det med kultur att göra, och vart sträcker sig dansens rötter i Dalarna.
Under hela filmen återkommer vi med klipp från spelningen, som utspelar sig på Klockargården i Tällberg. Det ligger bara några kilometer från Karlfeldts gård i Sjugare by, och Tällberg var en plats han ofta besökte. Här umgicks han med tidens storheter som Zorn och Hugo Alfvén, men också med ortens övriga befolkning.
Historien om mötet mellan Dans och Poet, utspelar sig runt en spelning och en plats. Det kommer att handla om ett möte mellan det som många betraktar som ”högt” och det som är betraktat som ”lågt”.
Men kultur är det likfullt, och folkkära är di båda!
Filmen slutar med scenen och musiken, Eftertexten rullar i applåderna.
Bandet tillbaks i Greenroom, lättnad, glädje och kramar.